opowieść o Janie Szczepaniku
Bajka o wynalazcy, który inspiruje i zarażą naukową pasją!
Skąd wziął się pomysł na kamizelkę kuloodporną? Kto stworzył nowoczesną maszynę tkacką? Kiedy powstał pierwowzór telewizora i kamery? Skąd się wzięła kolorowa fotografia? A przede wszystkim, co te wszystkie elementy łączy? Łączy je jeden konstruktor i wynalazca – Jan Szczepanik. Nasz tytułowy „Geniusz z Galicji” miał na swoim koncie kilkaset opatentowanych wynalazków. Choć za życia był ceniony, to po śmierci pamięć o nim zaginęła. Tymczasem z jego osiągnięć korzystamy do dziś.
Mimo dużej różnorodności wynalazków, Szczepanik wciąż powracał do fotografii. Podczas warsztatów sięgniemy do jej początków. Camera obscura (łac. ciemny pokój) to rodzaj pierwszego aparatu fotograficznego opisywanego już w starożytności, przez który można oglądać świat do góry nogami. Podczas warsztatów skonstruujemy takie aparaty, a także wspólnie zastanowimy się jakie wynalazki ułatwiłyby nam codzienne życie.
Zaproś nas do siebie! Bajka o wynalazcy Janie Szczepaniku może przyjechać prosto do waszej klasy, domu kultury, biblioteki, na sąsiedzki piknik…
- Warsztaty trwają ok. 1,5 godziny
- Jest możliwość przeprowadzenia warsztatów
w wersji krótkiej 45 minutowej - Dla dzieci w wieku 6 – 11 lat
- Grupa do 25 dzieci
Interesuje cię temat fotografii? Sprawdź naszą ofertę warsztatów, związanych z fotografią: warsztaty dla młodzieży.