Właśnie ma nastąpić prezentacja bajki, którą tworzyłem przez ostatnie dwie godziny warsztatów. Inni uczestnicy szkolenia wyczekują. Otwieram więc skrzynkę, pojawia się pierwsza ilustracja. Czytam tytuł i w tym momencie uświadamiam sobie, że źle ułożyłem tekst bajki. Nie da się jej przeczytać – trzeba szybko coś wymyślić, ale efekt wielkiej premiery i tak został już zaprzepaszczony. Koszmar.
Jeśli chcesz uniknąć błędów, które mogą doprowadzić do powyższej sytuacji, sprawdź nasze zestawienie 7 porad, które warto stosować przygotowując swoją własną bajkę Kamishibai.
Wiemy, że praca z dziećmi wymaga od nas pełnego skupienia i oddania. Czasem jednak mimo całego poświęcenia coś może pójść nie tak. Jeśli będziemy szczerzy i autentyczni, dzieci na pewno wybaczą nam małe potknięcia, ale chcąc uchronić siebie samych przed stresem i niepowodzeniem warto dobrze przygotować się do warsztatów.
Przede wszystkim należy doskonale znać tekst przedstawianej bajki, tak by była to płynna, wciągająca opowieść. Jeśli jednak zdecydujecie się już na kolejny krok, czyli przygotowanie własnej bajki kamishibai, zwróćcie szczególną uwagę na kilka kwestii, które pomogą Wam uniknąć błędów przy jej tworzeniu.
7 wskazówek, jak przygotować plansze z bajką Kamishibai
1. Marginesy na ilustracji. Wkładając karty do skrzynki należy liczyć się z tym, że drewniana ramka „butai” będzie nieco zasłaniała krawędzie ilustracji. Dlatego też przygotowując zarówno przód jak i tył warto zostawić ok. 1,5 cm marginesu z każdej strony. Dzięki temu cały nasz obrazek będzie widoczny po otwarciu skrzynki.
2. Numeracja stron. Jest to niewielki detal, który jednak bardzo pomaga – szczególnie podczas sprawdzania przed opowiedzeniem bajki, czy wszystkie plansze zostały ułożone w odpowiedniej kolejności. Po samym przedstawieniu również możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy jakaś ilustracja gdzieś się nie zapodziała.
3. Właściwy układ tekstu z tyłu plansz. To może wydawać się oczywiste, ale uwierz mi, że jednak może nastręczyć wiele problemów. Przede wszystkim dlatego, że należy pamiętać, iż z przodu planszy jest zawsze coś innego niż z tyłu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: gdy wkładasz bajkę do skrzynki wszystkie plansze są razem. Patrząc na tył skrzynki musisz widzieć tę samą ilustrację, którą widzą dzieci siedzące z przodu skrzynki. Dlatego, gdy zaczynamy opowieść i dzieci widzą kartę tytułową, Ty musisz mieć jej miniaturkę wydrukowaną na odwrocie ostatniej planszy opowieści. Tak samo, gdy z przodu będzie np. 5 karta, to widzieć będziemy tył 4 karty. Tak więc, to na tyle 4 karty musimy umieścić tekst i obrazek do karty 5 itd. Wydaje się to skomplikowane? Poniżej znajdziesz schemat, który z pewnością ci pomoże.
4. Strona tytułowa i strona końcowa. Warto dodać taką klamrę do naszej opowieści z dwóch powodów. Po pierwsze ułatwia to nam rozpoczęcie i zakończenie opowiadania. Na pierwszej karcie warto umieścić tytuł bajki, który możemy przeczytać wspólnie z dziećmi. Na końcu z kolei dajmy wyraźny sygnał, że to już koniec. Po drugie takie rozwiązanie sprawia, że po otwarciu skrzynki mamy jeszcze czas na wprowadzenie dzieci w opowieść. A po zakończeniu, jeszcze przed zamknięciem skrzynki możemy całą opowieść podsumować wraz z dziećmi.
5. Format planszy i obrazki w poziomie. Nasza skrzynka do prezentacji bajek kamishibai przystosowana jest do formatu A3. Oryginalny rozmiar japońskich bajek kamishibai jest nieco inny, a bierze się to z faktu, że w Japonii używane są inne formaty papieru. My jednak zdecydowaliśmy się na format A3 (297mm x 420mm), aby ułatwić Ci korzystanie z naszej skrzynki. Dzięki temu, wystarczy, że wyposażysz się w blok techniczny w takim formacie i już możesz stworzyć własną bajkę. Pamiętaj również, żeby wszystkie ilustracje przygotować w poziomie, ponieważ tylko tak da się w wygodny sposób używać skrzynki.
6. Podziel tekst. Zanim zaczniesz ilustrować, przygotuj tekst i podziel go na równe części. Staraj się to robić w taki sposób, aby każdy fragment był spójną całością. Pamiętaj, że tekstu nie może być zbyt dużo, tak aby zmieścił się na karcie. Używaj dużego rozmiaru fontów, by swobodnie można go było odczytać.
7. Obraz a tekst. Dobierz odpowiedni obraz do tekstu. Możesz skorzystać z jednej z trzech możliwości: plan ogólny, scenę oraz zbliżenie. Wybierz styl ilustracji. Pamiętaj, że dzieci będą oglądać je przez stosunkowo krótki czas. Nie komplikuj więc obrazu. Pozostaw go raczej symbolicznym. Pozostaw dzieciom miejsce do własnej interpretacji.