Jak używać Kreatywnych Kart Kamishibai

Strona główna » Poradnik » Jak używać Kreatywnych Kart Kamishibai

[et_bloom_inline optin_id=optin_5]

Mówi się, że dzieci mają nieograniczone pokłady kreatywności. Gdzie, więc one później znikają? Czy naprawdę zabijamy umiejętność twórczego myślenia? Jeśli to czytasz, to znaczy, że chcesz to zmienić. Zobacz nasze sprawdzone i gotowe do użycia pomysły na rozwijanie dziecięcej kreatywności. Wykorzystaj Kreatywne Karty Kamishibai. Jak już przeczytasz ten wpis – zaproponuj swój pomysł na ich wykorzystanie.

 

Czym są Kreatywne Karty Kamishibai

Kreatywne Karty Kamishibai to zestaw 48 kart w formacie A6. Na 45 z nich znajduje się grafika/symbol. Będzie to np. zamek, kwiat, lusterko i inne obrazy, które możemy znaleźć w bajkach i życiu codziennym. Za pomocą tych kart możesz pracować razem ze swoją grupą.

Kolejne dwie karty zawierają pomocne informacje – w jaki sposób wykorzystać karty oraz schemat w jaki sposób przygotować ilustracje do przedstawienia. Ostatnia karta to kilka informacji na naszym wydawnictwie.

Jak możesz wykorzystać to do swojej pracy? Po prostu daj je dzieciom. Oto kilka sprawdzonych sposobów na ich wykorzystanie.

Zadania na rozgrzewkę

To krótkie zabawy na kreatywność, które stanowią wspaniały wstęp do zajęć właściwych. Pozwalają uczestnikom warsztatów zapoznać się z kartami i rozgrzać przed właściwym zadaniem.

  • Wykładamy wszystkie karty. Pierwsza osoba losuje jedną z nich. Jej zadaniem jest rozpoczęcie historii na podstawie wylosowanego symbolu (ta karta nie bierze już udziału w dalszej grze). Ma to być dwu-trzy zdaniowa historia bez zakończenia. Następnie kolejna osoba losuje swoją kartę i wykorzystując symbol opowiada ciąg dalszy historii. W zależności od liczby uczestników można zrobić jedną lub więcej rund.

  • Prowadzący, bądź jeden z uczestników, losuje kartę (ze wszystkich dostępnych). Jego zadaniem jest opowiedzenie krótkiej historyjki związanej z widniejącym na niej symbolem. Następnie kolejny uczestnik opowiada inną historię – wykorzystując ten sam symbol. Zadanie po kilku osobach staje się coraz trudniejsze, ale warto próbować, to właśnie wtedy przychodzą najbardziej oryginalne pomysły. Oczywiście można w pewnym momencie wylosować nową kartę, jeśli widzimy, że pomysły się wyczerpały.

  • Będzie to gra trochę jak skojarzenia. Grupa lub każdy uczestnik wyciągają z talii po 3-5 kart. W kolejności jaką je wyciągnęli muszą ułożyć logiczne wyjaśnienie ciągu skojarzeń.

  • Masz jakiś inny pomysł? Podziel się nim z innymi – daj nam znać.

Tworzenie bajki Kamishibai

  • Oto podstawowy sposób na przygotowanie bajki. Zakładając około piętnastoosobową grupę. Wszystkie karty biorą udział w warsztatach. Rozkładamy je rewersami do góry. Każdy uczestnik losuje jedną kartę. Siedząc w kręgu pokazujemy i mówimy, co znajduje się na każdej karcie. Następnie wspólnie wymyślamy: jakiś problem do rozwiązania, bohatera i szkic wątku – z wykorzystaniem wylosowanych symboli. W tej wersji, każda wylosowana karta – to jeden obrazek. Chcemy, żeby każde dziecko stworzyło swoją ilustrację. Omawiamy z dziećmi fabułę, zapisujemy ją, a następnie przygotujemy ilustracje.

  • Tutaj zmodyfikujemy nieco podstawową wersję. Dla niektórych będzie to wersja łatwiejsza, a dla innych trudniejsza. Tutaj jedyna różnica jest taka, że zanim dzieci wylosują karty – ustalamy kolejność, w jakiej będziemy tworzyć historię. Historię tworzymy razem, ale kolejność użycia symboli została już wcześniej ustalona.

  • Kolejny sposób, to zmiana liczby wylosowanych kart. Dobrze sprawdzi się w grupie, która ma już jakieś doświadczenie, bądź przy mniejszej liczbie uczestników. Losujemy jedynie 5 symboli i to z nich musimy stworzyć całą historię.

  • W tym przypadku losujemy 10 kart, ale wybieramy z niej tylko 3 (lub 15 i zostawiamy 5). Wybieramy te, co do których mamy pomysł jak je wykorzystać.

  • Uczestników dzielimy na dwie grupy. Każda z nich losuje po 5 kart i przygotowuje początek historii. Po jej stworzeniu – zespoły się wymieniają kartami i muszą dokończyć to, co już stworzyli. Ta wersja jest przeznaczona dla grup o pewnym stopniu zaawansowania.

  • Masz inne rozwiązanie? Być może zrobiliście to jeszcze fajniej? Podziel się swoim pomysłem, tak by inni mogli z niego skorzystać.

 

Podsumowanie

Kreatywne Karty Kamishibai można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Na trzech dodatkowych kartach masz wszystkie niezbędne instrukcje. Pamiętaj jednak, o tych 7 wskazówkach, o których warto pamiętać tworząc swoją własną bajkę.

Jeśli stworzycie wspólnie opowieść, koniecznie pochwalcie się tym w komentarzu, bądź wyślijcie nam zdjęcia. Chcemy pokazywać ciekawe inicjatywy z wykorzystaniem naszych kart.

[et_bloom_inline optin_id=optin_5]