Zostań Ambasadorem kamishibai w Polsce

Jesteś animatorem_ką, bibliotekarzem_ką, nauczycielem_ką? Pracujesz z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, a w swojej pracy używasz teatru ilustracji kamishibai? Już teraz możesz zostać ambasadorem tej wspaniałej techniki i przyczynić się do tego, by jeszcze więcej ludzi w Polsce o niej usłyszało.

Kreatibaj to coś więcej niż produkt. To metoda pracy jaką stworzyliśmy na bazie japońskiej techniki opowiadania kamishibai. Jako Stowarzyszenie Zielona Grupa już od kilku lat upowszechniamy wiedzę na temat kamishibai w Polsce. Dzielimy się naszym doświadczeniem, inspirujemy i zachęcamy do działania. Jeśli ta idea jest ci bliska – koniecznie dołącz do nas i zostań naszym ambasadorem!

Co możesz zyskać?

  • rabaty na zakupy w naszym sklepie
  • promocję twoich działań na naszej stronie i profilach społecznościowych
  • gadżety reklamowe związane z kamishibai
  • bony i nagrody dla uczestników twoich warsztatów

Czego oczekujemy?

  • informacji na twoim profilu facebook’owym, że jesteś naszym ambasadorem
  • promocji kamishibai w twoim środowisku
  • promocji marki Kreatibaj
  • od czasu do czasu zdjęć z twoich warsztatów
  • aktywności na naszym fanpage’u

Nasi ambasadorzy:

Kalina Patek

To wszystko nie wydarzyłoby się, gdyby nie spotkanie Zielonej Grupy! Od nich dowiedziałam się wszystkiego o kamishibai, kupiłam skrzynkę i pierwsze bajki. Czerpię z ich doświadczenia, inspirują mnie. Nasza współpraca się rozwija i cały czas owocuje. Najcenniejsze jest wsparcie i wzajemne dopingowanie w działaniach. Nie ma między nami zazdrości czy współzawodnictwa. I to jest piękne- kamishibai nas łączy, a nie dzieli. W każdym wymiarze.

Moje motto życiowe mówi o tym, że najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem. Praca z kamishibai to motor napędowy tych spotkań, wielka lekcja obserwacji i możliwość uczestniczenia w czymś bardzo wartościowym, budującym, ludzkim.

KALINA PATEK 

Kalina o Teatrze Ilustracji Kamishibai usłyszała po raz pierwszy w październiku 2015 roku. I od razu wiedziała, że ta forma opowiadania, przekazywania treści, pracy z człowiekiem, czy to młodym, czy to starszym, to jest coś bardzo wartościowego. Z potrzeby serca powstał projekt, który nazwała „Bajeczki ze skrzyneczki”. Na początku nieśmiało odwiedzała dzieci, żeby sprawdzić jak działa ten mechanizm. Kiedy utwierdziła się w przekonaniu, że to się sprawdza, że dzieci, ale także ich rodzice, słuchają jak zaczarowani i wchodzą w interakcje upewniła się, że chce stworzyć coś większego, bardziej trwałego i… rozwijającego się. Zaczęła przedstawiać bajki i prowadzić tematyczne warsztaty manualne. Po roku od debiutu miała na koncie wizyty w wielu miejscach: szkołach i przedszkolach, ośrodkach kultury, a także w muzeum w Lubuskiem i w Wielkopolsce. Od stycznie do maja „Bajeczki ze skrzyneczki” były także częścią repertuaru Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Maja Wilczewska

W trakcie lektury życiorysu Marii Montessori wpadło mi w oko jedno zdanie „W pracy człowiek się nie zużywa”. Stało się ono mottem mojej pracy zawodowej. Robię to, co kocham i sprawia mi to ogromną frajdę. Kamishibai wnosi magię i zaczarowane twarze dzieci do mojej pracy.

MAJA WILCZEWSKA

Swoją przygodę z kamishibai rozpoczęła w 2013 roku w trakcie krótkiego spotkania z magiczną skrzynką na jednym ze szkoleń z bibliotekarzami. Była to miłość od pierwszego wejrzenia. W jej głowie od razu zakiełkowała masa pomysłów na działania, które postanowiła zrealizować w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., gdzie pracuje. Prezentacja teatru w ramach spotkań „Między nami mamami” czy w ramach spotkań klubu Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo” to pierwsze działania podjęte zaraz po zakupie własnego butai. Potem ciąg kolorowych, inspirujących i magicznych spotkań z gorzowskimi przedszkolakami i szkolniakami. Aż dojrzała do decyzji o własnych warsztatach edukacyjnych dla bibliotekarzy, wychowawców świetlic, nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz wielu innych zainteresowanych magią kamishibai. Dziś prowadzi na stałe współpracę z polskimi wydawnictwami specjalizującymi się w wydawaniu kamishiabi, prezentuje pracę z teatrem na terenie województwa lubuskiego, spotyka się z dziećmi w przedszkolach, szkołach i na terenie Biblioteki Pedagogicznej, a także bawi magią papierowego teatru rodziców i dzieci na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. A planów na przyszłość ma znacznie więcej…

Rafał Paśko
Kamishibai bardzo cenię za prostą formę. Jest ona dostępna praktycznie dla każdego i w każdych warunkach. Mając pudełko, papier i kredki oraz szeroko otwarte w głowie drzwi do wyobraźni, możemy tworzyć nieskończenie wiele opowieści, a także ubierać we własne słowa i obrazy znane baśnie i bajki. W czasach kiedy większość spraw dzieje się szybko i tu i teraz, kamishibai pozwala się wyciszyć i zatrzymać myśli przy ważnej sprawie. To działa!

RAFAŁ PAŚKO

Pewnego dnia, do mojego miasta Przemyśla, zawitał Rowerowy Dom Kultury, a wraz z nim kamishibai. Rodzaj teatru z którym zetknąłem się po raz pierwszy. Spotkanie z opowieścią o kocie Kunkushu odbyło się w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, a po nim warsztaty dla najmłodszych. Całość zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wiedziałem, że kamishibai to jest to czego potrzebują nie tylko dzieci, ale też dorośli. Pierwszą skrzynkę butai i bajki wykonałem samodzielnie, kolejne zakupiłem w Zielonej Grupie. Od tego czasu odwiedzam szkoły i przedszkola aby promować piękne i mądre opowieści. Uczestniczę ze skrzynka pod pachą (w przyszłości planuję rowerem) wszędzie tam gdzie jest potrzeba wysłuchania mądrej i potrzebnej opowieści.

 

Rafał Paśko – aktor i założyciel amatorskiego Teatru S.A.N. w Przemyślu. Nauczyciel i społecznik. W roku 2016 był pomysłodawcą projektu „Teatr ze skrzynki” w ramach którego przeszkolono 9 nauczycieli i 27 uczniów z techniki kamishibai oraz zorganizowano I Festiwal Kamishibai. Pisze scenariusze teatralne dla dzieci i dorosłych. Reżyseruje i gra w spektaklach. od 2016 roku kamishibai na stale towarzyszy działaniom Teatru S.A.N. w Przemyślu.

Karolina Miłkowska
Teatr Kamishibai poznałam we wrześniu 2017 roku, kiedy poproszono mnie o zaprezentowanie bajki „Ogród niebios”. Od razu wymyśliłam całą otoczkę do tego wydarzenia.  W stroju gejszy, w peruce, pomalowana na biało przemierzałam Gorzów, a uśmiechy i miny kierowców, którzy widzieli mnie za kierownicą były nie do opisania. Kiedy jednak zapaliły się światła, rozbrzmiała cicho muzyka z dalekiego wschodu i zaczęłam tajemniczą podróż w głąb Japonii razem z dziećmi, żadne z nas nie spodziewało się efektu. Kiedy skończyłam opowieść, zapanowała cisza. A potem usłyszałam tylko: JESZCZE!!!

KAROLINA MIŁKOWSKA – PROROK

Dla mnie jako aktorki teatr Kamishibai daje niezwykłą możliwość przeniesienia magii teatru poza rampę teatralną. Mój przepis na Kamishibai jest prosty: własna interpretacja, szczypta wyobraźni, muzyka, mały rekwizyt – a to, co otrzymuję w zamian od moich widzów, jest bezcenne. Ich wrażliwość tworzy Kamishibai. To przecież nie tylko teatr, ale przede wszystkim historia, którą czytam. Ona jest najważniejsza i ona tworzy więź z publicznością. I tak, kolejnym ważnym dla mnie atutem Kamishibai jest tematyka – teatr mówi o ważnych rzeczach i tutaj także dotyka się istotnych tematów, dotyczących kondycji życia ludzkiego. Działania które proponuję uczestnikom po przedstawieniu, mają na celu rozwinięcie wyobraźni dziecka i umożliwienie mu swobodnej wypowiedzi – literackiej lub plastycznej.  Poprzez Kamishibai zależało mi bardzo, by rozbudzić w dzieciach ochotę na wspólne poznawanie opowieści i koncentrowanie się na niej, co jest niesłychanie ważne w jego rozwoju i stanowi alternatywę w otaczającym go świecie, pełnym chaosu i cudów techniki, które niszczą kreatywność i wyobraźnię. To wszystko sprawiło, że tak bardzo pokochałam Kamishibai.

Karolina Miłkowska – Prorok – aktorka, logopeda, pedagog, wykładowca emisji głosu. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydz. sztuki lalkarskiej w Białymstoku, doktorantka pedagogiki na Uniwersytecie Szczecińskim, współzałożycielka Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Nova w Łośnie. Od lat zwiazana z Teatrem J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., współpomysłodawczyni i realizator pierwszego w województwie lubuskim spektaklu dla naj- najów, czyli dzieci w wieku od 0-3 lat pt. ” Baju Baju mój naj naju” oraz bajki dla dzieci + 3 pt. „Gniewko i Lubinka”. Stypendystka Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego z projektem „Teatr Kamishibai – spektakl i warsztat teatralno – plastyczny”.

W październiku 2018 wystąpi z cyklem warsztatów Kamishibai jako gość specjalny na IV Polonijnym Dniu Dwujęzyczności (ang. Polish Bilingual Day) w Nowym Jorku – ogólnoświatowym święcie polonijnym, które stawia sobie za cel celebrację polskiego języka, a także promocję wizerunku i dobrego imienia Polski.

Jeśli chciałbyś zostać naszym ambasadorem – wypełnij formularz.

Nie zapomnij napisać, co sprawia, że to właśnie Ty będziesz najlepiej nadawać się do tej roli.

6 + 7 =