Papierowy Teatr – Poznań 2014

Nasz wyjątkowy cykl dwunastu warsztatów dla dzieci odbył się między kwietniem, a czerwcem 2014 roku w ramach projektu „Kamishibai – Papierowy Teatr” współfinansowanego przez Urząd Miasta Poznania. Spotkania w ramach projektu odbyły się w pięciu miejscach na terenie miasta: w Parku Kasprowicza, Parku Wilsona, Klubie Krąg, klubie Gauganek oraz w Fundacji Spot.
W naszych warsztatach wzięło udział niemal 240 dzieci, które razem z rodzicami wysłuchało bajek z różnych części świata. Zajęcia podzielone zostały na dwie części. W pierwszej z nich dzieci słuchały bajki opowiedzianej za pomocą magicznej skrzynki Kamishibai. W drugiej zaś tworzyły przeróżne niezwykłe przedmioty – aborygeńskie kije deszczowe, afrykańskie maski, latające dywany oraz olbrzymie papierowe żurawie.
Dla przykładu, w siedzibie Fundacji Spot opowiedzieliśmy bajkę Afrykańską, której towarzyszyły warsztaty polegające na tworzeniu tradycyjnych afrykańskich masek. Zrobiliśmy je za pomocą przyjaznej środowisku techniki recyklingu, wykorzystując ponownie zużyte plastikowe butelki. Tymczasem korzystając z doskonałej pogody, w ramach Dni Łazarza, na świeżym powietrzu opowiedzieliśmy historię z dalekiej Gwatemali. Podczas warsztatów dzieci stworzyły własne „laleczki na smuteczki” – magiczne pacynki, dzięki którym znikają wszystkie niechciane troski i smutki.