Głównym celem projektu było podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji animatorów kultury. Cel ten został osiągnięty. Wszyscy animatorzy, którzy wzięli udział w naszym szkoleniu poznali, a także przećwiczyli wielokrotnie w praktyce umiejętność korzystania z bardzo efektywnej metody pracy z dziećmi jaką jest metoda kamishibai. Animatorzy nie tylko poznali teoretyczne podstawy używania narzędzia, a więc bajek i skrzynki kamishibai, ale także zgromadzili wiele inspiracji i doświadczeń związanych z prowadzeniem zajęć i warsztatów dla dzieci.

W czasie szkolenia nasi eksperci skupiali się przede wszystkim na podkreśleniu roli edukacji kulturalnej i artystycznej w procesie wychowywania dzieci i młodzieży.

Oprócz tego animatorzy wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przeprowadzonym przez ekspertów. Szkolenie to skupiało się przede wszystkim na sytuacjach związanych z zagrożeniem zdrowia i życia dzieci. Umiejętność odpowiedniego udzielenia pierwszej pomocy w razie jakiegokolwiek wypadku jest niezwykle cenna nie tylko w życiu zawodowym, ale także w życiu codziennym.

W szkoleniu wzięło udział 19 animatorów. Każdy z animatorów otrzymał pakiet materiałów niezbędnych w czasie szkolenia oraz do późniejszej pracy z dziećmi. Były to m.in. materiały plastyczne, z których w czasie szkolenia powstały rekwizyty do bajek kamishibai, a także zestaw kamishibai składający się z bajki (15 kolorowych plansz w formacie A3) oraz specjalnie zaprojektowanej na potrzeby projektu kartonowej skrzynki kamishibai. Animatorzy otrzymali również zestaw materiałów promocyjnych ( m.in. torbę ekologiczną, notes oraz pocztówkowy zestaw z historią kamishibai). Wszystkie te materiały zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie na potrzeby projektu.

Każdy z przeszkolonych animatorów zobowiązał się do przeprowadzenia warsztatów dla dzieci w swoim środowisku. W każdym z takich warsztatów może wziąć udział do 25 dzieci.

Dzieciaki zadowolone z zajęć. Siedziały jak zaczarowane podczas czytania bajki razem z Panią Dyrektor, którą zaprosiłam na zajęcia:)

Na początku zaczęłam zajęcia od piosenki, żeby ich wprowadzić w tematykę. Wszyscy domyślili się, że krainę, którą za chwilę poznamy to świat Indian. Poznaliśmy ich zwyczaje, nadaliśmy sobie imiona i poznaliśmy ich hasło, które otwierało nam drzwi do teatru. Na końcu stworzyliśmy własną wioskę. Wszystko było naprawdę bardzo fajnie. Dziękuje za możliwość wzięcia udziału w takich warsztatach:)

Daria Kowalczyk

Zajęcia z wykorzystaniem Kamishibai uważamy za bardzo udane! Było naprawdę super. Dzieci były fantastyczne, podczas czytania bajki były bardzo skoncentrowane i zasłuchane. Panowała totalna cisza, a dzieci siedziały z otwartymi buziami. Skończyłam czytać i nadal panowała cisza. Myślę, że bardzo ważny był także klimat indiański, który panował w bibliotece tzn stroje i dekoracje. Kosztowało to nas sporo pracy i przygotowań, ale było warto.

Grażyna Tesarowicz