Warsztaty dla animatorów – Społecznik 2.0

Wśród 94 zgłoszonych do konkursu projektów, dzięki głosom przyjaciół, zakwalifikowaliśmy się do 30tki. Z tej puli jury miało wybrać jedynie trzy projekty, które otrzymają wsparcie finansowe do jego zrealizowania. Jednym z tych projektów było szkolenie dla animatorów, które od bardzo dawna chcieliśmy zrobić.

Społecznik 2.0 to inicjatywa Spółdzielczej Grupy Bankowej. Ma ona na celu wspieranie wartościowych inicjatyw budujących lokalne społeczności. Więcej o samej inicjatywie oraz konkursie można znaleźć na stronie spoleczni20.pl.

64 osób zgłosiło się by wziąć udział w warsztatach dla animatorów z metody prowadzenia zajęć dla dzieci Kamishibai. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie postanowiliśmy przyjąć na łącznie cztery warsztaty 29 osób, zwiększając tym samym początkową liczbę 24 miejsc. Wszystkie spotkania odbyły się w siedzibie Fundacji Spot, która użyczyła Stowarzyszeniu Zielona Grupa miejsca na przeprowadzenie warsztatów.

W ciągu łącznie 16 godzin przekazaliśmy uczestnikom tajniki pracy z dziećmi metodą Kamishibai. Poznali oni dokładnie historię i genezę powstania tej starożytnej sztuki, a co ważniejsze dowiedzieli się w jaki sposób skutecznie pracować z dziećmi za jej pomocą. Jako że większość uczestników miała i wciąż ma do czynienia z pracą z dziećmi, mogliśmy skupić się na samej metodzie teatru ilustracji. Dzięki temu każdy uczestnik mógł przećwiczyć opowiadanie bajki. Powstały również trzy całkowicie nowe ilustracje do bajek – wymyślone i stworzone przez samych uczestników.

Jednym z ważniejszych elementów całego przedsięwzięcia było to, że każdy beneficjent otrzymywał specjalnie przygotowaną na potrzeby projektu bajkę, karty do samodzielnego tworzenia ilustracji oraz magiczną skrzynkę Kamishibai. Dzięki temu wszyscy uczestnicy mogą natychmiast rozpocząć działanie w swoich środowiskach za pomocą tej metody.

Bajka należy do cyklu bajek świata i jest legendą aborygeńską pt. „Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda”. Składa się z 15 ilustracji opowiadających historię gąsienicy, która pomaga duchowi Barabajowi, który maluje świat na różne kolory. Opowieść w ciekawy sposób odpowiada na pytania, skąd się biorą motyle oraz (co wskazane jest w tytule), dlaczego ptaki wiją gniazda. Ilustracje stylizowane są na sposób ilustrowania przez Aborygenów.

Dodatkowo uczestnicy otrzymali karty z tekstem bajki, do samodzielnego zilustrowania ich – np. podczas warsztatów z dziećmi. Otrzymali również drewnianą, ręcznie robioną skrzynkę przeznaczoną do prowadzenia opowieści Kamishibai.

Sami uczestnicy tak oceniali nasze warsztaty:

Z Kamishibai pracuje się rewelacyjnie, moje prywatne dzieci są zauroczone i płaczą, że mama znowu zostawiła skrzynkę w pracy. Wykorzystałam bajkę aborygeńską na drzwiach otwartych w naszej szkole. Zajęcia choć krótkie były rewelacyjne. Następnego dnia w przedszkolu u mojej córki jakieś dzieci z uśmiechem mówiły mi dzień dobry. Okazało się, że właśnie zapamiętały mnie ze spotkania na drzwiach otwartych.

Jola Ławniczak

Kamishibai stała się dla mnie doskonałą metodą twórczej zabawy z dziećmi. Za jej sprawą udaje mi się wykształcać wśród najmłodszych postawę otwartości na sztukę słowa i moc obrazu, umożliwia ona także niesamowite pobudzanie ich wyobraźni oraz rozwój funkcji językowych. Jej stymulujący charakter zachęca dzieci do ustnych opowieści, czytania, inspiruje do malowania obrazów, tworzenia czegoś zupełnie nowego – własnych historii. I właśnie ten walor jest dla mnie najważniejszy – każdy, nawet nieśmiały uczeń może stać się wielkim autorem najróżniejszych opowieści.

Ola Mateuszewska

Projekt oceniamy jako bardzo duży sukces i szansa na rozprzestrzenianie wartościowej idei. Po pierwsze jest to propagowanie skutecznej formy pracy z dziećmi. Przetestowaliśmy ją w ciągu ostatniego roku organizując niemal 40 warsztatów dla dzieci. Wiemy, że jest to bardzo skuteczna i elastyczna metoda dotarcia do dzieciaków oraz rozwoju ich wyobraźni oraz umiejętności.  Po drugie udało nam się wypromować formę pracy jaką jest Kamishibai oraz po trzecie zwiększyć świadomość i wiedzę na temat wspierania wychowania młodego człowieka.
Projekt w takiej formule nie mógłby się odbyć gdyby nie wsparcie jakie otrzymaliśmy ze strony Społecznika 2.0 oraz Spółdzielczej Grupy Bankowej.