Jak przygotować udane warsztaty do bajki aborygeńskiej

Strona główna » Poradnik » Jak przygotować udane warsztaty do bajki aborygeńskiej

Mała gąsienica pomaga dobremu duchowi Barabajowi malować świat. Marzą jej się skrzydła, tak by mogła zobaczyć wszystko z góry i jeszcze lepiej pomagać w malowaniu. Czy ptak Wilii Szybki Ogonek pomoże małej gąsienicy? Czy może chce ją oszukać?

W tej bajce poznajemy wiele ciekawych rzeczy. Część legendy aborygeskiej o powstaniu świata. Podanie o tym dlaczego gąsienice zanim staną się motylem chowają się w kokon i dlaczego ptaki wiją gniazda. Morał bajki jest również bardzo widoczny – warto być dobrym.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, w jaki sposób zorganizować warsztaty dla dzieci, po opowiedzeniu bajki aborygeńskiej.

Sprawdź również jak działa na dzieci bajka z dalekiej Australii. Znajdziesz ją tutaj.

1. Aborygeński kij deszczowy - zrób to sam DIY

Aborygeński kij deszczowy wydaje charakterystyczny dźwięk padającego deszczu. Służył on właśnie do jego wywoływania. Samodzielnie można go bardzo łatwo stworzyć.

 

Materiały:

Kartonowa rura,
gwoździe o długości mniejszej niż średnica rury,
młotek,
różnej wielkości ziarna (ryż, groch, fasola itp.),
taśma klejąca,
materiały do ozdobienia gotowego kija deszczowego.

Jak zrobić własny kij deszczowy

  • W wielu miejscach rury wbijamy nierównomiernie gwoździe. Mają być one na całej wysokości rury. W ten sposób tworzymy przeszkody dla naszych ziarenek, które będą wytwarzały dźwięk spadającego deszczu. Im więcej gwoździ, tym dźwięk będzie bardziej intensywny.

  • Zaklejamy jeden spód naszej rury i wsypujemy po garści grochu, fasoli, ryżu (bądź czegoś innego).

  • Zaklejamy drugi koniec i przystępujemy do dowolnego ozdabiania.

Warto pamiętać, żeby nie używać zbyt często kija deszczowego – chyba że akurat zależy nam na wywołaniu deszczu.

2. Aborygeńskie kropki - tworzenie ilustracji

W bardzo łatwy sposób można nauczyć dzieci malować w sposób, w jaki robili to Aborygeni. Ich sztuka posługiwania się kropkami jest dobrze znana i bardzo charakterystyczna. Możesz skorzystać z jednej z naszych plansz, wydrukować ją i malować tak jak robili to prawdziwi Aborygeni.

Do malowania kropek nadają się farby plakatowe lub akrylowe, a zamiast pędzelka można użyć np. patyczków do czyszczenia uszu. Taka zabawa uczy precyzji i cierpliwości, a efekty mogą być naprawdę kolorowe.

Obrazy do ściągnięcia.

3. Skąd wzięły się zwierzęta na świecie

Dlaczego powstały kangury i dlaczego zebry mają paski? Zaproś dzieci do wspólnego wymyślania wyjaśnienia różnych zagadek. Dzieci mogą również narysować zwierze, którego historię będą wymyślać. Niech przedstawią swój rysunek w skrzynce Kamishibai i powiedzą skąd wzięło się ich zwierzę. Pomysły mogą być zarówno rzeczywiste, jak i całkowicie zmyślone.

4. Kolorowe motyle

Złóż kartkę na pół. Linia, która powstałą, to oś motyla, którego obrys narysuj na kartce. Następnie zacznij kolorować farbami plakatowymi jedną stronę. Formy i kształty są całkowicie dowolne – to Twój motyl.

Jak skończysz, złóż kartkę i mocno przyciśnij, tak żeby kolor odcisnął się na drugiej stronie. Oto motyl z dwoma identycznymi skrzydełkami.

Możesz również skorzystać z naszego gotowego obrysu motyla. Wystarczy go wydrukować i już można zapełniać go kolorami.

Ściągnij rysunek tutaj.

5. Zrób własną bajkę

A może po prostu wykorzystać gotowe plansze? To zwykłe plansze do naszej bajki, ale nie posiadają ilustracji. Rozdaj dzieciom karty i niech samodzielnie przygotują barwne ilustracje do bajki. Potem będą mogły je opowiadać. Będzie można je wykorzystać do każdorazowego opowiadania tej historii.

Karty znajdziesz tutaj. Pamiętaj również o naszych 7 wskazówkach jak przygotować bajkę Kamishibai.