Kamishibai


Poznaj kamishibai i dowiedz się, jak to się dzieje, że mała drewniana skrzynka tak skutecznie pozwala widzom skoncentrować się na opowieści?

Co to jest kamishibai?

z jap. kami=papier, shibai=sztuka

Kamishibai to japońska sztuka opowiadania, która ma bogatą tradycję. Jej podstawowym elementem jest drewniana skrzynka butai, mająca formę rozkładanego teatrzyku. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami, a przy tym każda karta to kolejny fragment opowieści. Osoba prowadząca przekłada kolejne ilustracje, kontynuując jednocześnie narrację.

Dlaczego kamishibai jest takie skuteczne?

Statyczna ilustracja

Nieruchomy obraz pozwala widzowi wyciszyć się i skoncentrować na większej ilości szczegółów. Jednocześnie pozostawia także miejsce na własną interpretację, rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Opowiadanie historii

Czy są ludzie, którzy nie lubią słuchać opowieści? To jeden z najważniejszych elementów kultury, który towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Dzięki opowieściom przekazujemy wiedzę, jak również budujemy system wartości, zachowujemy pamięć.

Interakcja z widzami

Bezpośredni kontakt z odbiorcami pozwala nam obserwować i reagować na to, co się dzieje podczas przedstawienia. Koncentrując się na widzu stajemy się bardziej wiarygodni i angażujemy go w proces opowiadania.

Jak w pełni wykorzystać potencjał Teatru Ilustracji Kamishibai?

Sposób opowiadania – wybierz swój styl

Kamishibai jest niezwykle uniwersalnym narzędziem. Dzięki otwartej formule każdy może dostosować sposób narracji do własnego stylu wypowiedzi, a także potrzeb i możliwości słuchaczy. Może to być głośne czytanie książki z ilustracjami, które są cały czas przed oczami widzów. Ale może to być także teatr jednego aktora, gdzie skrzynka butai i ilustracje stają się zaledwie rekwizytami. Właśnie ta dowolność sprawia, że kamishibai nie tylko doskonale skupia uwagę odbiorców, ale także pozwala się odnaleźć w nowej roli osobom, które boją się tego typu publicznych wystąpień.

Ustawienie opowiadacza, skrzynki i widzów.

Ustaw skrzynkę na stabilnej podstawie. Zadbaj, aby twoi widzowie mogli zająć wygodne miejsca, tak by wszyscy dobrze widzieli wnętrze skrzynki po jej otwarciu. Ilustracje powinny znajdować się nieco powyżej linii wzroku widzów. Przygotuj także miejsce dla siebie. Stań lub usiądź z prawej strony (czyli tam, gdzie znajduje się otwór do przekładania kart). Przesuń się nieco do tyłu, aby dobrze widzieć tył skrzynki oraz tekst na karcie. Nigdy nie stawaj za skrzynką, bo nie będzie cię widać ani słychać.

Rekwizyty, scenografia, kostiumy

Nie bój się wykorzystywać podczas przedstawienia wszelkiego rodzaju rekwizytów, instrumentów,  scenografii, czy przebrań.
Delikatny podkład muzyczny na pewno wzbogaci narrację. Ważne jednak, żeby nie był zbyt głośny i nie stał się punktem centralnym przedstawienia. Choćby opowiadając historię o dzielnym księciu Haitamagusuku z dalekiej Japonii możesz się przebrać w kimono, bądź zastosować inne elementy pomagające głębiej wejść w rolę i oddać klimat opowieści.

Improwizacja

Gdy już dobrze znasz tekst, możesz pozwolić sobie na odrobinę więcej swobody. Zaproś widzów do zgadywania, co będzie dalej albo jak powinien postąpić bohater opowieści. Zapytaj, co widzą na ilustracji albo zadaj im zagadkę. Decydując się na improwizację nie raz, nie dwa trafimy na nowe ciekawe rozwiązania, bądź też pomysły, które mogą nam podsunąć sami widzowie. Dzięki temu, mimo wciąż tej samej opowieści, każde przedstawienie będzie zupełnie inne.

Co mówią użytkownicy o kamishibai?

Z Kamishibai pracuje się rewelacyjnie, moje prywatne dzieci są zauroczone i płaczą, że mama znowu zostawiła skrzynkę w pracy. Wykorzystałam bajkę aborygeńską na drzwiach otwartych w naszej szkole. Zajęcia choć krótkie były rewelacyjne. Następnego dnia w przedszkolu u mojej córki jakieś dzieci z uśmiechem mówiły mi dzień dobry. Okazało się, że właśnie zapamiętały mnie ze spotkania na drzwiach otwartych.

Jola Ławniczak, mama trójki dzieci i nauczycielka

Podoba mi się zabawa w taki teatr. Widzę możliwości wykorzystania skrzynki w innych sytuacjach (chociażby ostatnio przyszedł mi do głowy pomysł szopki bożonarodzeniowej). Dziękuję za możliwość poznania teatru ilustracji i możliwości jakie daje. Reszta to już kwestia naszej kreatywności.

Bożena Stefańska, Szkoła Podstawowa w Kędzierzynie-Koźlu

Dzieciaki bardzo zadowolone z zajęć. Siedziały jak zaczarowane podczas czytania bajki. Na początku zaczęłam zajęcia od piosenki, żeby ich wprowadzić w tematykę. Wszyscy domyślili się, że krainę, którą za chwilę poznamy to świat Indian. Poznaliśmy ich zwyczaje, nadaliśmy sobie imiona i poznaliśmy ich hasło, które otwierało nam drzwi do teatru. Dziękuje za możliwość wzięcia udziału w takich warsztatach.

Daria Kowalczyk, Przedszkole „Mali Odkrywcy” w Dąbrówce

Chcesz wiedzieć więcej?

Więcej wiedzy: PORADNIK

Znajdziesz tutaj sporo przydatnych informacji i wskazówek, jak korzystać z Teatru Ilustracji Kamishibai. Warto poświęcić chwilę, by jeszcze podszkolić swój warsztat.

Dla dzieci: Warsztaty dla dzieci

Wybierz jeden z naszych scenariuszy lub bajkę. Do każdego przedstawienia i warsztatów podchodzimy indywidualnie – dzięki temu możemy dostosować je do twoich potrzeb.

Dla dorosłych: Warsztaty dla animatorów

Organizujemy wiele szkoleń w oparciu o naszą metodę Kreatibaj. Jeśli chcesz się nauczyć odpowiednio korzystać z narzędzia jakim jest kamishibai, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.

Sklep: Wydawnictwo

Wydajemy autorskie opowieści kamishibai. Dbamy o ich jakość merytoryczną i artystyczną. Projektujemy też akcesoria do pracy metodą Kreatibaj. Zobacz, co dla ciebie przygotowaliśmy.

Potrzebujesz rady?

Masz jakiś pomysł lub po prostu chcesz nas o coś zapytać? Chcę się skontaktować.

Poznaj nas bliżej: Facebook.