ZNANI|NIEZNANI – spektakle i warsztaty kamishibai

Cykl poświęcony niezwykłym Polakom, których osiągnięcia wciąż wzbudzają podziw, a jednak pamięć o nich zaginęła. Chcemy przypomnieć ich niezwykłe osiągnięcia, przygody i wytrwałość w dążeniu do celu.

TAJEMNICA MONOKRYSZTAŁU
opowieść o Stanisławie Czochralskim

Najpierw były eksperymenty w dziecięcym pokoju i wybuchy w piwnicy rodziców. To one jednak po latach doprowadziły do odkrycia, które zrewolucjonizowało świat elektroniki.

GENIUSZ Z GALICJI
opowieść o Janie Szczepaniku

Za życia jego imieniem nazywano nawet ciastka w kawiarniach – dziś niewielu o nim pamięta. A to on dał światu choćby kamizelkę kuloopdporną, maszynę tkacką, projekt czołgu i kolorową fotografię.

HISTORIA PEWNEGO MARZENIA
opowieść o Stanisławie Hausnerze

Wielu mawia, że można wszystko, wystarczy tylko chcieć. Cóż, prawda jest jednak taka, że nierzadko w życiu ponosi się też porażki. To nie znaczy jednak, że nie warto próbować!

LISTY Z AFRYKI
opowieść o Kazimierzu Nowaku

Jeden człowiek, wysłużony rower i Afryka – ogromny kontynent do zjechania w tę i z powrotem. Tak zaczyna się ta wielka przygoda, dołączycie do niej?

KRÓL Z DALEKIEJ KRAINY
opowieść o Maurycym Beniowskim

Awanturnik, obywatel świata, polski Robinson Cruzoe albo Don Kichot. Postaramy się razem z nim zarazić was odrobiną fantazji i szczyptą brawury.

POCIĄG W CHMURACH
opowieść o Erneście Malinowskim

Kolej Transandyjska wozi swoich pasażerów pomiędzy górskimi szczytami Peru, wśród stromych skał i nad przepaściami. A zbudował ją nie kto inny, jak Polak z Wołynia.

ZIMNO
opowieść o Henryku Arctowskim

Zima u brzegów Antarktydy: pustka, przejmujące zimno, niekończąca się noc polarna i brak nadziei na szybki powrót do domu. Jak załoga statku Belgica uwolniła się z lodowej pułapki?

O DWÓCH TAKICH, CO OKRĄŻYLI ŚWIAT
opowieść o Leonie Mroczkiewiczu
i Tadeuszu Perkitnym

Słoik ogórków kiszonych w jednej kieszeni i kilka złotych w drugiej – tyle wystarczy by wyruszyć w podróż. By ją ukończyć niezbędny okaże się jednak jeszcze wierny przyjaciel.